2 Lut

TTGO + LoRa Gateway

TTGO zyskał nową funkcjonalność.

Swego czasu porównywałem zasięg w pagórkowatym terenie APRS (antena na dachu samochodu, nadajnik 7W) i LoRy (antena to kawalek drucika pod przednią szybą, moc 10mW), odbiór J-ka na 2m i druga na 70cm. Wygrała… LoRa. Mimo znacznie mniejszej mocy, braku widoczności więcej ramek odebrała LoRa.

Tak więc po raz kolejny dodałem opracowany przez Dave Akermana (link – gdzie można zagłębić się w szczegóły zarówno wersji dla Rpi jak i szczegóły protokołu) i wspierany przez habhuba gateway LoRy. Tym razem do dekodera sond. Wcześniej to było ESP8266.
Obecnie jest to uproszczona i uaktualniona wersja protokołu Dave’a, wspiera jedynie telemetrię, ramki SSDV oraz tzw Calling.
Calling umożliwia na pewien czas zdalną zmianę parametrów odbiornika, dostosowując je np do wolnej transmisji telemetrii czy szybkiego przesyłania SSDV.

Odebrane dane są wysyłane do habhuba (zarówno telemetria jak i obrazki SSDV) oraz sama telemetria na stronę radiosondy.pl

Aby skorzystać z tej funkcji, konieczne jest dolutowanie drugiego modułu LoRy, np Ra-02 do TTGO. Poniżej schemat tej modyfikacji:

 

Obecnie TTGO wspiera moduł LoRy na 433MHz. Od Was zależy, czy pojawią się nowe funkcje lub wsparcie dla 868MHz. Wystarczy napisać propozycje.

Oprogramowanie jest wspólne i kompatybilne wstecz z zwykłym dekoderem, instrukcja programowania identyczna jak wcześniej jest TUTAJ. Konieczne jest wgranie pełnego obrazu.
Działanie gatewaya, nie jest w jakikolwiek sposób ograniczone czasowo, nie trzeba go też aktywować.
Włączenia Gatewaya dokonuje się w odpowiedniej zakładce:

Z rozwijanej listy, można wybrać standardowe ustawienia transmisji (parametry zostaną wyświetlone poniżej) lub własne. Oczywiście należy wybrać właściwą częstotliwość oraz określić zwój znak. Zalecam również włączenie AFC – moduły LoRy zwykle nie posiadają TCXO, więc pomaga to nieco w prawidłowym odbiorze danych.

A tak wygląda przykładowy status z odebraną ramką telemetrii:

W najbliższym czasie planuję udostępnić źródła prostego trakera opartego o arduino, aby jakoś rozkręcić u nas popularność tego rozwiązania. Tylko musi to nabrać mocy urzędowej 😉  Nieco znacznie później 😉 pojawią się może i źródła gotowej „kamery” SSDV.