23 paź

TTGO – FAQ

Wersja z 17.05.2021:

- dodanie dekodowania MK2K
Wersja z 19.02.2021:

- dodanie dekodowania MP3
- poprawione działanie enkodera dla małego TTGO


Wersja z 04.01.2021:

- dodanie dekodowania M20
- dla TBEAM enkoder podłączamy pod piny 15, 35 a przycisk enkodera pod 39 (na www poprawiony schemat


Wersja z 05.12.2020:

- nowy tryb "High Signal First" włączany w menu. Powoduje, że podczas rotacji wybierany jest ciągle kanał o najsilniejszym sygnale
- automatyczne przełączanie między różnymi typami PILOTek (N, M, W) lub DFMek (6, 7, 9, 15, 17), gdy przez kilka sekund nie zdekodowano poprawnie żadnej ramki
- zmienione parametry dekodowania PILOT_W (szerzej działające AFC i szerszy kanał) co jednak spowoduje pogorszenie czułości.

Wersja z 15.11.2020:

- wsparcie tylko dla dwóch schematów z tego wątku: TTGO41 + LoRa Gateway
- działa nie tylko na Firefoxie ale i na pozostałych
- poprawa odbierania ramek SSDV w LoraGateway
- całkowite wycofanie wsparcia dla zewnętrznego modułu Bluetooth, jego funkcje realizuje połączenie po wifi
- nieco szybciej dekoduje sondy RS41

TTGO41 to przenośne urządzenie do dekodowania sond meteorologicznych. W zależności od potrzeb/umiejętności, można używać, tak jak jest sprzedawane lub dodawać kolejne moduły, np GPS, Bluetooth, enkoder, czy wyświetlacz TFT.

Z wszystkimi modułami dekoder pozwala na:
 • dekodowanie RS92 całkowicie offline, na podstawie danych odebranych przez GPS dołączonego do TTGO
 • wysyłanie zdekodowanych danych do baz Tomka https://radiosondy.pl oraz wkrótce mojej https://skp.wodzislaw.pl/sondy
 • wysyłanie przez moduł Bluetooth danych do APRSdroid informacji o pozycji sondy oraz odbiornika TTGO
 • po dodaniu enkodera mamy możliwość wyświetlania wsþółrzędnych w formacie dziesiętnym, w stopniach, widma/waterfalla (w zależności od wyświetlacza), informacji o jakości sygnału odbiornika GPS, informacji o odległości i kierunku do sondy. Dodatkowo istnieje możliwość dokładnego wstrojenia się w częstotliwość sondy, zablokowania rotacji czy zmiany skanowanego pasma w oknie widma/waterfalla w zakresie 400-450MHz.
 • posiadacze TBEAM mogą wykorzystać wbudowany w niego przycisk, do przełączania ekranów, jednak funkcjonalność jego jest znacznie ograniczona
 • wszystkie ustawienia są konfigurowane przez interfejs WWW - również konfiguracja sprzętowa
 • dekoder umożliwia skonfigurowanie dowolnej ilości częstotliwości których nasłuchuje w pętli i w razie odebrania sygnału sondy dekoduje
Urządzenie poza jego główną funkcją, czyli dekodowaniem sond, ma jeszcze kilka funkcjonalności. Aby mieć do nich dostęp niezbędny jest do tego enkoder, lub przynajmniej dodatkowy przycisk jak dla TBeam. Dzięki nim mamy dostęp do ekranów:
 • z informacją o dekodowanej sondzie
 • z dokładnym RSSI, strzałką pokazującą kierunek w którym należy iść w poszukiwaniu sondy, odległością od sondy
 • z informacjami o statusie odbiornika GPS - o ile jest podłączony
 • z przestrajanym skaner radiowym w zakresie 400-450MHz o szerokości 1MHz (dla OLED) lub "waterfall" o szerokości 1.75MHz (dla TFT)
Urządzenie po włączeniu analizuje poziom sygnału wybranych częstotliwości i przeskakuje od razu na tą, gdzie jest najsilniejszy sygnał, a więc, gdzie może nadawać sonda. Następnie:
 • jeśli zdekoduje sondę i jej wysokość jest niższa niż 2000m n.p.m. zatrzymuje się na tej częstotliwości i dekoduje dalej, ułatwiając poszukiwanie
 • jeśli nie zdekoduje, przeskakuje na kolejne częstotliwości z listy, jednocześnie analizując poziom szumów. Po pewnym czasie to przeskakiwanie następuje znacznie szybciej, jeśli poziom sygnału wejściowego jest zbliżony do poziomu szumu tła. Taki sposób działania znacznie zwiększa szybkość działania.
Rotację można zatrzymać za pomocą enkodera lub poprzez www, klikając w trybik przy wybranej częstotliwości
Obecnie dekoduje sondy:
 • RS41
 • RS92 (po podłączeniu odbiornika GPS przynajmniej NEO-6M)
 • DFM 6/9/15/17
 • Pilot Sonde V9 i V10 (szersze widmo)
 • M10
 • M20
 • MP3
Tak, ale wymaga to użycia lutownicy i lupy 🙂 Aby poprawić czułość TTGO w interesującym nas wycinku pasma, czyli 400-406MHz należy nieco zmodyfikować filtr wejściowy układu SX1278 poprzez usunięcie dwóch kondensatorów i zastąpienie ich zworkami. Przykład zmian dla TTGO z gniazdkiem u.fl. (tutaj zostało zastąpione gniazdkiem SMA): Dodatkowo zalecam dolutowanie kondensatora najlepiej tantalowego lub polimerowego o wartości przynajmniej 100uF i napięciu przynajmniej 4V pomiędzy GND a 3.3V. Znacznie eliminuje on zakłócenia w układzie a tym samym również wpływa na jakość dekodowania.
Nieaktywne oprogramowanie wyświetla zaokrągloną pozycję sondy, praktycznie znacznie utrudniając jej odnalezienie.
Aby je aktywować należy skontaktować się ze mną albo z Tomkiem Salwachem SQ6QV. Aktywacja jest płatna.

Można również spróbować inaczej 🙂 U mnie istnieje możliwość aktywacji za sondę której nie mam, tyle że coraz mniej takich sond.
Obecnie najbardziej brakuje mi RADACa, DFM-17, Graw Pilot Sonde PS-15, RS41-D (na pasmo 1.6GHz). Tak naprawdę w większości zależy mi na tym, by testować na nich oprogramowanie i rozwijać/poprawiać oprogramowanie.

Większy ekran 😉 z większą ilością informacji. Jako, że jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów najlepiej jak zobaczycie zdjęcia ekranu.

Wskaźnik kierunku na sondę - działa tylko z podłączonym GPS oraz podczas przemieszczania się - z kierunku przemieszczania liczony jest kierunek do sondy:

Waterfall - przestrajany w zakresie 400-450MHz i szerokości skanowanego pasma 1.75MHz.

Standardowe ekrany z informacją o sondzie.

Nowością w stosunku do wersji oled jest tutaj informacja o jakości sygnału GPS (PDOP) zarówno dla sondy jak i dla GPS wbudowany w odbiornik. Dzięki niemu mamy informację jak dokładnie określona jest pozycja sondy. Wartość poniżej 1.0 to dokładność kilku metrów. Wartość powyżej 9, to już za bardzo niczego nie można być pewnym na dodatek sonda może np leżeć tuż pod samym drzewem. Pojawiła się również informacja o numerze ramki, odległości od sondy, kierunku lotu szybkości w poziomie i pionie, ilości satelit na podstawie której określana jest pozycja sondy jak i odbiornika oraz liczbowa wartość napięcia akumulatora. Dla sond, które nie podają numeru ramki, jest ona generowana na podstawie czasu odebrania. Adres IP zmienia kolor w zależności od poziomu sygnału od najsilniejszego (żółty), średni (czerwony) do najsłabszego (niebieski).

Na jednym wyświetla współrzędne w stopniach

na drugim w formacie  dziesiętnym.

Poniżej zrzuty z przeglądarki www.

Pierwsza zakładka, to informacja o odebranych i zdekodowanych sondach. Po kliknięciu w współrzędne, otwiera się strona z mapami google.

A tak przy okazji małe porównanie SPdxl vs TTGO z tej samej anteny:

Następna zakładka, to lista częstotliwości. Przełącznik umożliwia szybkie włączenie/wyłączenie częstotliwości z listy skanowania.

Natomiast kliknięcie w kółko zębate pozwala na jej edycję. Jednocześnie zatrzymuje rotację. Ostatnia zakładka to ustawienia dekodera:
 • znak, który będzie wysyłany jako identyfikator do bazy danych
 • przełącznik do włączenia obsługi przycisku w TBEAM (musi być wyłączony jeśli mamy enkoder)
 • przełączniki do włączenia enkodera, Bluetootha, GPSa
 • przełącznik watchdoga - gdyby wystąpiły jakieś problemy z połączeniem WiFi, TTGO jest restartowane
 • przełączniki włączenia wysyłania do bazy radiosondy/skp
 • wartość kalibracji - ustawiana automatycznie po odebraniu pierwszej rs41, jednak jest możliwość jej ręcznej korekcji. Wpisanie wartości "0" wymusza ponowną automatyczną kalibrację
 • lista sieci wifi z jej hasłami - zawsze dostępna jest sieć ttgodefault - umożliwiajaca pierwsze/awaryjne konfigurowanie
 • informacja o aktywacji i przyciski do aktywowania dekodera
 • przyciski aktualizacji oprogramowania przez www

AKTUALIZACJA!

Ostatnie wersje oprogramowania nie wspierają Bluetootha. Zrezygnowałem z niego, ponieważ potrzebowałem dodatkowych pinów do podłączenia kolejnego modułu LoRy.
Ale jest dobra, jak nie lepsza wiadomość. Nadal można korzystać z APRSdroida, tyle że przez WiFi. Wystarczy włączyć w telefonie Hotspota i odpowiednio skonfigurować APRSdroida. Krótko jest to opisane tutaj: TTGO41 + LoRa Gateway

A tu już odpowiedź na pytanie dla starszych softów, które jeszcze wspierały BT.

Wszystkie moduły TTGO/ESP32 maja w sobie i WiFi i BT. Problem w tej literce "i". Oba moduły korzystają z tego samego nadajnika/odbiornika radiowego, tak więc nie da się ich wydajnie używać jednocześnie. Swego czasu była nawet testowa wersja z przełączaniem pomiędzy BT a WiFi. Tyle, że znów pojawił się problem z ilością zajmowanego miejsca w pamięci FLASH przez obsługe obu tych funkcjonalności. Zostało niewiele miejsca na samą aplikację i brakło miejsca na aktualizację przez WiFi.

2 lut

TTGO41 + LoRa Gateway

TTGO41 zyskał nową funkcjonalność. Od teraz nie tylko dekoduje sondy, ale umożliwia odbiór SSDV oraz telemetrii.

Swego czasu porównywałem zasięg w pagórkowatym terenie APRS (antena na dachu samochodu, nadajnik 7W) i LoRy (antena to kawalek drucika pod przednią szybą, moc 10mW), odbiór J-ka na 2m i druga na 70cm. Wygrała… LoRa. Mimo znacznie mniejszej mocy, braku widoczności więcej ramek odebrała LoRa.

Tak więc po raz kolejny dodałem opracowany przez Dave Akermana (link – gdzie można zagłębić się w szczegóły zarówno wersji dla Rpi jak i szczegóły protokołu) i wspierany przez habhuba gateway LoRy. Tym razem do dekodera sond. Wcześniej to było ESP8266.
Obecnie jest to uproszczona i uaktualniona wersja protokołu Dave’a, wspiera jedynie telemetrię, ramki SSDV oraz tzw Calling.
Calling umożliwia na pewien czas zdalną zmianę parametrów odbiornika, dostosowując je np do wolnej transmisji telemetrii czy szybkiego przesyłania SSDV.

Więcej

14 paź

TCXO 28.8MHz dla SDR

W internecie znalazłem dwa schematy wykorzystania TCXO 19.2MHz jako wzorca częstotliwości dla tunera RTL-SDR:
https://www.rtl-sdr.com/tag/28-8-mhz/ oraz https://hackaday.io/project/10704-288mhz-rtl-sdr-tcxo .
Wykorzystują one TCXO odzyskany z płyty głównej np telefonów komórkowych o częstotliwości 19.2MHz do wytworzenia sygnału zegarowego dla układu RTL o częstotliwości 28.8MHz.
Niestety, żaden z układów z powyższych linków nie miał zamiaru współpracować z moim tunerem. Problemem okazał się zbyt niski sygnał na wyjściach tych układów. Przy okazji zauważyłem, że wytworzony sygnał sinusoidalny nie jest zbytnio stabilny. Szczyty sinusoid nieco pływały.
W związku z tym, postanowiłem nieco zmodyfikować układ.
Za TCXO 19.2MHz umieściłem tranzystor wzmacniający jego sygnał do poziomu TTL. Sam układ 74ACT74 zasilany jest napięciem 5V, natomiast na wyjściu, zamiast ostatniego stopnia filtru umieściłem wymontowany z tunera kwarc.
W wyniku tych zabiegów, amplituda sygnału wyjściowego wzrosła z 0.5V do 3V jednocześnie eliminując pływanie sygnału.

Poniżej schemat układu:

tcxo

14 mar

APRS & LoRa ESPdigi na ESP-12

Na stronie umieściłem opis rx only digi dla APRS oraz LoRy mojego pomysłu. Zaczęło się od tego, że żal mi było RaspberryPi przeznaczyć tylko dla gatewaya do LoRy. Skończyło się na tym maleństwie które chcę poniżej opisać.

Z czego się składa:

 • moduł ESP-12
 • moduł LoRa (dowolny, akurat ja wykorzystałem Dorji)
 • dsDigi Tomka SP9UOB
 • radio na 144.800
 • moduł ethernet W5500 (opcjonalnie, dla tych co wolą sieć LAN zamiast WiFi)

Co układ potrafi:

 • przekazywanie do serwerów APRS odebranych przez radio ramek
 • przekazywanie do serwera HabHub odebranych ramek przez moduł LoRa
 • przekazywanie do serwera https://www.sanslogic.co.uk/ odebranych zdjęć przez moduł LoRa
 • wysyłanie co 15min telemetrii do serwera APRS ze statystykami ilości odebranych wszystkich ramek APRS, odebranych bezpośrednio ramek ARS oraz odebranych ramek LoRa
 • predefiniowane oraz własne ustawienia trybu pracy modułu LoRa
 • aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji
 • podgląd odebranych ramek za pomocą telnetu

Więcej

13 sie

Światła DRL – sekcja zwłok i reanimacja ;)

Jakiś czas temu i mnie wzięło, do pracy mam blisko, akumulator nie może się ciągle naładować – rozwiązanie – kupić światła do jazdy dziennej.
No i zaczęły się schody. Jakie kupić?
Wszyscy oczywiście piszą o automatach, sterownikach itd, tylko jak łatwo się domyślić niewiele w tym prawdy.
Przeglądając różne oferty w sklepach i na allegro, doszedłem do wniosku, że nie ma co przepłacać, bo i tak kupuje się kota w worku. Najważniejsze aby obudowa była aluminiowa. W razie czego, przynajmniej będzie możliwość odprowadzania ciepła.
No i wybór padł na to:

1

Więcej